Hakkımızda

İNSAN’IN İNŞÂ’SI TOPLUM’UN ISLAHI UZUN SOLUKLU BİR ÇABADIR
Yayıncılığı bir “iyiliği emredip kötülükten alıkoyma” faaliyeti yani bir “ibadet türü” olarak gören Özgün İrade, bu bilinçle, nicelik itibariyle az görünse de, devamlı ama nitelikli bir dergicilik yapmayı kendisine ilke edindi. Özgün İrade yaklaşık 14 yılda tam 155 sayı/“mermeri delen bir damla misali” ile hiç ara vermeden, sürekli aynı hedefleri döverek İslami yayıncılıkta uzun soluklu bir performans ortaya koyması, işte bu “ibadetin az fakat devamlı olanı efdaldir.” ilkesinin bir gereğidir.
Özgün İrade Dergisi, 14 yıl önce, Mayıs 2004’de 28 Şubat sonrası yaşanan fetret döneminin travmasının ve psikolojisinin üzerimizde bıraktığı yorgunluğu atma veya ürkekliği silkeleme çabasının bir adımı olarak okunabilir. Özgün İrade isminin hikâyesi; İrade ismi; dergiyi çıkaran ve aynı zamanda ÇIRA YAYINLARI’NIN kurucusu olan üç arkadaşın isimlerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle ve aynı zamanda kararlılık gösteren bir kelime olmasıyla önerilen isimler içinden en öne çıkmıştı. Dergiyi çıkarmak için Basın Savcılığına müracaat ettiğimizde İrade isminde bir yayın olduğundan ön bir isim eklememiz gerektiği ifade edildi. Önerilen ön isimler içinde Hür, Öz ve Özgün isimleri öne çıkmıştı, Bizde Özgün ismini tercih ettik ve böylece “Özgün İrade” Dergimize isim olmuş oldu. Mayıs 2004’de amatörün amatörü olarak “Aylık İlmi Fikri Siyasi Dergi” sloganıyla 64 sayfa karton kapak 2.hamur siyah-beyaz renk olarak ilk sayısı yayınlandı. Mayıs 2004, 1.sayısından Nisan 2017, 156. Sayıya kadar hiç ara verilmeksizin devam etmiş ve birleşik sayı dahi çıkarılmamıştır. Bu dergicilik açısından önem arz eden bir durumdur.
Özgün İrade; kendi gerçekliğinden, ismiyle müsemma bir Dergi olma iddiasındadır. Bir grup Müslümanın 25 yıllık birikimine yaslanarak ve aynı zamanda ondan beslenerek onların tecrübelerini ve fikri birikimlerini ifade edecek bir zemin ve imkândır. Buhranlı dönemlerde ismiyle kararlılığa ve özgünlüğe vurgu yapan Özgün İrade Dergisi; insanlarımız açısından bir umut olma veya küllerinden yeniden doğma olarak bir heyecanı ifade etmektedir.
Özgün İrade Dergisi, “Soğuk Savaş”ın bittiği küresel güçlerin yeni düşman algısının “İslami Terör” olarak pazarlandığı ve panzehir olarak “Ilımlı İslâm” projesinin dayatıldığı veya bunun yetersiz kaldığı yerlerde yeni “Sykes-Picot” senaryolarını da devreye sokmalarına karşılık Müslümanları uyanık ve dikkatli olmaya çağırdı. Özgün İrade Dergisi ilerleyen süreçte doğal okuyucu çevresini İslam dünyasının seçkin aydınlarıyla tanıştırdı. İslam dünyasının sorunlarını ve acılarını kendi çapınca Türkiye gündemine taşıdı. Batın uygarlığı ve Batı-merkezli küresel sistemin kaçınılmaz iflası karşısında İslâm’ın ve İslâm dünyasının dinamizmini özgüven yüklü bir derinlikle ortaya koyan Özgün İrade Dergisi, “21. Yüzyılın acılarına Sahih İslâm’ın çare olacağını, sorunların çözümünü Müslümanların birliği belirleyeceğini” ısrarla vurgulamaktadır.
Özgün İrade Dergisi; ilk sayısından itibaren hiç aksatmadan sürdürdüğü istikrarlı yayıncılık performansı, ilkeli ve kucaklayıcı yayın politikası, tavizsiz dik duruşu ve hayırlarda dayanışma ve yarışma şuuruyla İslami çevrelere tüm sayfalarını açmıştır. Dergimiz düşünce hayatımızı İslâmi temeller üzerinde yeniden “imâr” etmeye, İlahi mesaja susamış gönülleri “tamir” etmeye yönelik çabaları ile dünya ve ahretimizi “mamûr” kılma mücadelesine heyecanla ve kararlılıkla devam etmektedir.”
Özgün İrade Dergisi, uzun soluklu yürüyüşüyle, “İnsan’ın İnşa’sı Toplumun Islahı Uzun Soluklu Bir Çabadır”
gayretini sürdürmektedir.